Blåbærmuffins med frosting

Lages på: Mer enn 1 time Nivå: Enkel
Blåbærmuffins

For noen uker siden laget jeg noen skikkelig gode blåbærmuffins. Disse er veldig enkle å lage, og det tok cirka 20-30 minutter fra jeg satte i gang og til at muffinsene stod i ovnen.

Oppskriften gir enten 8 cupcakes eller rundt 15 mindre muffins. Jeg har testet oppskriften med å både lage små og store muffins, og begge delene har gått veldig fint.

Muffinsene toppet jeg med en enkel frosting av melis, smør og kremost. Siden jeg for anledningen skulle lage disse til konfirmasjon til nevøen min tilsatte jeg litt blå konditorfarge, men det er så klart valgfritt.

Blåbærmuffins med frosting

Andre muffinsoppskrifter du finner her på bloggen:

Blåbærmuffins med frosting

4 fra 15 vurderinger
Type rett: BakstNivå: Enkel
Porsjoner

8

porsjoner
Tilberedning

20

minutter
Steketid

25

minutter
Avkjøling

1

time 
Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • 150 gram 150 romtemperert smør

  • 75 gram 75 brun farin

  • 75 gram 75 finkornet sukker

  • 3 stk 3 egg

  • 200 gram 200 siktet hvetemel

  • 1,5 ts 1,5 bakepulver

  • 1 ts 1 vaniljesukker

  • 1/2 dl 1/2 melk

  • 125 gram 125 frosne blåbær

  • Frosting
  • 125 gram 125 smør

  • 250 gram 250 melis

  • 1/2 ts 1/2 vaniljesukker

  • 125 gram 125 kremost

Fremgangsmåte

  • Sett stekeovnen på 180 grader, vanlig over- og undervarme.
  • Visp smør og sukker (brunt og hvitt) lyst og luftig. Jeg bruker en kjøkkenmaskin med påmontert k-spade.
  • Rør inn ett og ett egg. Rør godt mellom hvert egg, til det har blandet seg god med smøret.
  • Bland hvetemel, bakepulver og vaniljesukker i en liten skål. Sikt melet i eggeblandingen og bruk en slikkepott til å vende det forsiktig inn. Tilsett melken.
  • Ha til slutt i frosne blåbær og bland de forsiktig inn i røren.
  • Sett muffinsformene i et muffinsbrett, og fyll hver muffinsform cirka 2/3 opp med røren. Stek muffinsene i 20-25 minutter. Sjekk med en kakepinne, grillpinne, tannpirker eller lignende for å se om muffinsene er ferdigstekte. Avkjøl muffinsene på rist.
  • Lag frostingen når muffinsene er avkjølte. Visp smør, melis og vaniljesukker til luftig “krem”. Tilsett så kremosten og visp videre. Ha frostingen i en sprøytepose og sprøyt den på muffinsene. Server og nyt, eller sett blåbærmuffinsene kjølig.Blåbærmuffins med frosting

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

Stikkord

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*