Saftig brød med linfrø og gresskarkjerner

Lages på: Mer enn 3 timer Nivå: Enkel
Grovbrød med linfrø og gresskarkjerner

Etter at jeg begynte å bake brød er barrieren stor for å velge de butikkjøpte brødene. Man kan si hva man vil, men de kan rett og slett ikke sammenlignes med dem du baker selv. Denne gangen deler jeg en oppskrift på brød med linfrø og gresskarkjerner. Et saftig og grovt brød med nydelige smaker fra gresskarkjerner og linfrø.

Mange synes det er vanskelig å lykkes med brødbaksten. Hvis jeg skal gi deg 3 tips på veien:

  • Bløtlegging. La frø og kjerner bløtlegges i minimum 1 time, men gjerne over natten. Disse vil absorbere fuktigheten og holde brødene saftige.
  • Elting. Elt deigen lenge, gjerne rundt 20 minutter. Bruk helst en kjøkkenmaskin med påmontert eltekrok, både fordi det er tungt å elte så lenge for hånd, og kjøkkenmaskinen er mer effektiv.
  • Kald væske og lengre hevetid. Bruk ikke lunken væske om du har god tid. Den optimale temperaturen for deigen når den skal heve er 23-25 grader. Den bruker litt lengre tid på hevingen enn om deigen er varmere, men smaken blir desto bedre. Husk også at for de fleste kjøkkenmaskiner stiger temperaturen på deigen med cirka 1 grad i minuttet når den eltes, og kald væske kan derfor brukes.

Jeg har mange oppskrifter på grovbrød her på bloggen allerede, og mange av dem er svært godt likt. Ta gjerne en titt på dem dersom du trenger litt mer inspirasjon.

Banner - Enkle middager hele uken

Saftig brød med linfrø og gresskarkjerner

4.7 fra 10 vurderinger
Type rett: BrødNivå: Enkel
Antall

3

brød
Tilberedning + heving

3

timer 
Steketid

38

minutter
Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • Bløtlegges
  • 150 gram linfrø

  • 150 gram gresskarkjerner

  • 700 gram vann

  • Deig
  • 750 gram fullkornsmel (eks Fibra)

  • 650 gram siktet hvetemel

  • 150 gram appelsinjuice (kan erstattes med vann)

  • 400 gram vann

  • 2/3 pose tørrgjær

  • 2 ts salt

  • 3 ss nøytral olje

Fremgangsmåte

  • Bløtlegging. Ha linfrøene, gresskarkjernene i en bolle. Hell i det kalde vannet og la dem bløtlegge i minimum 1 time. Du må gjerne legge dem i bløt natten over om du har tid.
  • Sett deigen. Ha de bløtlagte frøene og kjernene sammen med den gjenværende væsken i en bakstbolle. Ha i fullkornsmelet, det siktede hvetemelet, appelsinjuicen, vann og tørrgjær. Elt deigen i en kjøkkenmaskin med påmontert eltekrok i 15 minutter.
  • Tilsett saltet og oljen og elt videre i 5 minutter, eller til deigen er smidig og elastisk.
  • Dekk til bollen med et lokk eller plast. La deigen heve på kjøkkenbenken i cirka 1,5 timer i romtemperatur, eller til den har omentrent doblet seg i størrelse.
  • Ha deigen over på et godt melet underlag. Dra deigen ut til et rektangel og brett hjørnene inn mot midten. Gjenta denne prosessen 3-4 ganger, til du kjenner deigen blir strammere i konsistensen. Del deigen i 3 like store emner, som hver formes til avlange brød. Legg dem i smurte eller bakepapirkledde brødformer. Brødformene jeg bruker er 1,5 liter.
  • Sett stekeovnen på 240 grader, vanlig over- og undervarme. Legg et glede over brødformene og la dem etterheve i cirka 45 minutter.
  • Snitt i brødene på langs med en kniv rett før dem settes i ovnen. Sett på en rist nederst i ovnen og juster ned steketemperaturen til 210 grader. La brødene steke i 37-38 minutter. Steketiden vil variere fra ovn til ovn, så følg med underveis.
  • Hvelv de nystekte brødene ut av formen og la dem avkjøle på en rist under et klede. Vent med å skjære i brødene eller fryse dem ned til de er helt avkjølte.
Instagram

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Pinterest

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Facebook

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

10 Kommentarer

  1. Takk for flott oppskrift. Har du noen erfaring med å lage damp i stekeovnen?

    • Rolf-Anders Vollan

      Takk! Jeg har av og til pleid å sette en liten skål med vann i bunnen av stekeovnen når jeg steker brød, men ikke dampovn direkte 🙂

  2. Hei, du bruker gram væske, ikke dl?

    • Rolf-Anders Vollan

      Hei, Det stemmer. Det er flere årsaker til det, gram er mer nøyaktig enn dl og ikke minst så går det veldig kjapt når jeg kan sette bakstbollen på vekten og bare veie opp alle råvarene som skal oppi.

  3. Kan man etterheve disse i kjøleskapet over natten og steke de på morgenen?

    • Rolf-Anders Vollan

      Jeg har ikke testet det, men det vil jeg tro. Tror jeg ville hevet de i brødformene og latt de stå en time eller noe på benken før jeg hadde satt dem i stekeovnen.

  4. Hei! Tusen takk for oppskriften – jeg har sluttet å kjøpe brød etter at jeg begynte å bake med dine oppskrifter, de blir alltid så gode! Denne gangen har jeg litt dårlig timing – jeg må ut nå, og har ikke tid til full etterheving. Tror du det går bra med 20 minutter etterheving, eller bør jeg sette deigen i kjøleskapet og steke den i kveld? Eventuelt, kan deigen etterheve i 3–4 timer i romtemperatur, eller blir det for mye?

    • Rolf-Anders Vollan

      Tusen takk for en hyggelig tilbakemelding 🤩 Dessverre rakk jeg ikke svare på denne før nå, så jeg vet ikke hva du endte opp med å gjøre. Selv ville jeg holdt meg til 20 minutter etterheving, alternativt satt deigen i kjøleskapet til senere. 3-4 timer i romtemperatur vil jeg tro blir i det lengste laget 😅

  5. Fantastiske brød! Takk for nok en god oppskrift 😃❤️

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*