Den beste pizzasausen/tomatsausen?

Lages på: 40 minutter Nivå: Enkel
Den beste pizzasausen

Ta deg tiden til å lage en ekstra god pizzasaus neste gang du lager pizza, og jeg lover deg at du ikke vil angre. Man skulle kanskje tro at pizzasaus er pizzasaus, og at det ikke er noen forskjell på om man kjøper den ferdig eller lager den selv, men slik er det ikke. Et tips er å bestandig bruke gode råvarer når du lager mat. Kjøp en god olivenolje som tåler varme, fersk basilikum og bruk noen gode hakkede tomater (jeg brukte Mutti). Om du ikke er glad i stangselleri så er det ingenting å frykte. Varmebehandlet stangselleri smaker ikke det samme som rå, og jeg blir overrasket dersom du i det hele tatt kjenner sellerismaken etterpå. Du kan også sjekke ut Det glade kjøkkens pizzasaus om du ønsker en variant uten stangselleri og gulrot. Om du ikke har 30 minutter til overs til å lage pizzasaus, så anbefaler jeg å sjekke ut en oppskrift på pizzasaus uten koking, som tar rundt 5 minutter å lage.

Ha pizzasausen på en ferdig utkjevlet pizzabunn, ha på litt fersk mozarella og følg på med ønsket topping. Stek pizzaen nederst i ovnen på høyest mulig varme (vanlig over- og undervarme), og gjerne på en pizzastein om du har.

Tomatsausen er også en kjempegod pastasaus. Kok litt pasta, server den med tomatsaus toppet med revet parmesan.

Den beste pizzasausen

Håper du pizzasausen faller i smak!

Den beste pizzasausen/tomatsausen?

4 fra 17 vurderinger
Type rett: MiddagNivå: Enkel
Porsjoner

4

pizzaer
Tilberedning

10

minutter
Koketid

30

minutter
Totalt

40

minutter

Sett av tiden til å lage en deilig pizzasaus neste gang du lager pizza. Denne oppskriften gir saus nok til ca 4 pizzaer, og jeg pleier å fryse ned resterende til neste gang jeg lager pizza.

Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • 1 stk 1 gul løk

  • 2 stk 2 små gulrøtter

  • 1 stilk 1 stangselleri

  • 2 fedd 2 hvitløk

  • 3 ss 3 olivenolje

  • 2 ss 2 tomatpurè

  • 1 boks 1 (400 gram) hermetiske tomater

  • 1 liten neve basilikumblader

  • 1/2 – 1 ts salt

  • Pepper

Fremgangsmåte

  • Rens løk og skrell gulroten, før de så kuttes opp i smått sammen med stangselleri. Surres så i en god klunk olivenolje. La de surre på medium-lav varme i ca 8-10 minutter til de begynner å bli møre, men ikke brune.
  • Lag en liten grop til tomatpureen og la den frese et par minutter.
  • Ha oppi hakkede tomater og la det hele småkoke i ca 20 minutter. Ha oppi basilikumblader oppi på tampen av koketiden.
  • Lag en jevn puré ved hjelp av en stavmikser eller foodprosesser. Smak til med salt og pepper. Pizzasausen er klar til bruk

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

Stikkord

6 Kommentarer

  1. Hei. Gleder meg til å prøve denne oppskriften! Men det står 1 stangselleri. Er det en stilk eller en hel stangselleri?

    • Rolf-Anders Vollan

      Hei Karin
      Takk for at du gjorde meg oppmerksom på dette. Det skal stå 1 stilk stangselleri. Har oppdatert oppskriften nå 🙂

  2. Hei lurer på hvor lenge denne ca. Varer i kjøleskapet?

    • Rolf-Anders Vollan

      Hei,
      Jeg vil tippe 5-6 dager. Men et gidt tips er å heller fryse den ned om du får en rest til overs, eller blande den inn i en kjøttsaus eller lignende 😊

  3. Kan man bytte ut hermetiske tomater med ferske tomater? Isåfall hvor mange tomater?😋

    • Rolf-Anders Vollan

      Beklager jeg ikke fikk svart deg tidligere. Jeg mistenker kanskje at med ferske tomater kan bli litt lite tomatsmak. Min erfaring er gjerne at hermetiske tomater har mye mer smak enn ferske, så klart avhengige av type tomater du bruker da 🙂

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*