Som folk flest så er jeg svært glad i fajitas, og da kan det være greit å ta noen grep for å gjøre den litt sunnere. I tillegg smaker det jo mye bedre av kryddermiksen du selv lager enn ferdigposene de selger. Er det bare jeg som synes det lukter pølser av posene til Old el Paso?
Hvis du ønsker litt inspirasjon på tilbehør til fajitas kan du også sjekke ut denne oppskriften på guacamole, eller kanskje en enkel og god hjemmelaget salsa hvis du ønsker å bytte ut den tradisjonelle tacosausen.

Her er også noen enkle tips til hvordan du kan gjøre retten litt sunnere:
- Bruk svin eller kylling med lav fettprosent (5% eller mindre)
- Benytt fullkornslefser, gjerne de uten palmeolje
- Mager kesam eller lettvarianter av rømme
- Dropp osten
- Vær raus med det grønne i lefsene
Håper denne oppskriften på fajitas med hjemmelaget krydder faller i smak!
Fajitas med hjemmelaget krydderblanding
- 19. august 2015
- 4 store lefser
- 30 min
- Skriv ut

Ingredienser
- 4 store tortillas av fullkorn
- 3 kyllingfileter
- 1 gul løk
- 1 paprika
- Lettrømme/kesam
- Guacamole
- Granateple (valgfritt)
- Fajitas krydderblanding
- 2 ts chilipulver
- 1 ts salt
- 1/2 ts sukker
- 1 ts paprikakrydder
- 1/4 ts røkt paprikakrydder
- 1/2 ts hvitløkspulver
- 1/2 ts spisskummen
- 1/4 ts kajennepepper
Slik gjør du det
- Steg 1
- Begynn med å lage krydderblandingen. Ha alle krydrene oppi en liten skål. Krydderblandingen holder til én middag, men det er ikke noe i veien for å lage en større posjon som kan oppbevares i en lufttett krukke eller boks.
- Steg 2
- Strimle kyllingen og stek den i en panne.
- Steg 3
- Samtidig som kjøttet steker, snitter du også en løk og en paprika i strimler. Husk å bruke en ren fjøl og kniv!
- Steg 4
- Mot slutten av steketiden pleier jeg å ha oppi løken og paprikaen i pannen sammen med kyllingen. Tilsett krydderblandingen idet kyllingen er ferdigstekt og løken er blank og myk. La dette surre i 4-5 minutter.
- Steg 5
- Serveres på forvarmet fullkornstortilla, sammen med hjemmelaget guacamole og lettrømme. Dryss over noen granateplekjerner for den siste prikken over ien.
Håper det smaker!