Fisketaco med pico de gallo og chilimajones

Lages på: 25 minutter Nivå: Enkel
Fisketaco med pico de gallo

Da vi var i Mexico City i fjor vinter, fikk vi virkelig øynene opp for hvor annerledes ekte meksikansk taco er sammenlignet med den tex-mex-varianten vi spiser her hjemme. På hvert gatehjørne ble det solgt taco i utallige varianter – ikke med tacoskjell, rømme og ost, men med enkle, rene smaker og spennende kombinasjoner av topping og sauser.

En ting som overrasket meg, var hvor lite krydder de faktisk brukte når de krydrer kjøttet. Spisskummen, som vi nordmenn nærmest ser på som essensen av taco, var knapt til stede. I stedet fikk råvarene skinne, enten det var kjøtt, fisk eller sjømat – ja, for fisketaco var slett ikke uvanlig! De var også flinke til å variere med ulike typer topping og sauser (mole). Og når det gjelder tortillaslefsene ville jeg nok aldri funnet på å servere en meksikaner noen av de lefsene som selges i dagligvarebutikken her hjemme, men nok om det 😉

Dagens oppskrift er inspirert av reisen vår, men tilpasset norske råvarer og smaker. Denne fisketacoen med pico de gallo og chilimajones er kanskje ikke helt autentisk, men den gir et deilig friskt og balansert alternativ til den klassiske tex-mex-varianten. Og ja, jeg har også lagt til en liten overraskelse – sprøstekt bacon! Det fikk vi faktisk servert på en restaurant i Mexico, og kontrasten til den milde fisken var helt nydelig.

Ikke helt overbevist og ønsker en mer tex-mex lignende variant. Sjekk ut oppskriften på taco med biff og ananassalsa eller tacosalat med biffstrimler.

Banner - Enkle middager hele uken

Fisketaco med pico de gallo og chilimajones

5.0 fra 2 vurderinger
Type rett: MiddagKjøkken: MeksikanskNivå: Enkel
Porsjoner
+

4

porsjoner
Tilberedning

15

minutter
Steketid

10

minutter
Totalt

25

minutter
Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • 400 gram torsk

  • 1 ts salt

  • 1/2 ts pepper

  • 1/2 ts chilipulver

  • Chilimajones
  • 3 ss majones

  • 2 ss lettrømme

  • 2 ts srirachasaus

  • 1/2 stk lime

  • salt og pepper

  • Tilbehør
  • pico de gallo

  • 100 gram bacon

  • 1 avokado

  • 8 små tortillalefser

  • frisk koriander (valgfritt)

Fremgangsmåte

  • Skjær torsken i cirka 2×3 cm store biter. Krydre dem med salt, pepper og chilipulver.
  • Lag pico de galloen, slik at smakene får satt seg før servering.
  • Lag chilimajonesen. Rør sammen majonesen, lettrømmen og srirachasausen i en skål. Liker du den ikke så majonestung kan du ha i litt mer lettrømme. Skvis over limesaften og smak til med salt og pepper. La stå kjølig frem til servering.
  • Skjær baconet i små terninger og stek det kjapt i en varmstekepanne, til det blir sprøtt. Legg det på et tørkepapir slik at det holder seg sprøtt.
  • Fjern stein og skall fra avokadoen og skjær fruktkjøttet i terninger.
  • Stek fisken i samme panne som du har stekt baconet i, i restene av baconfettet. Bruk høy varme. Det er kun noen minutter som skal til når fisken er skjært i såpass små biter. Snu fisken forsiktig underveis.
  • Varm noen tortillalefser enten noen sekunder i mikroen eller i stekeovnen.
  • Fordel stekt torsk, pico de gallo, avokado, chilimajones, bacon og litt frisk koriander på en tortillalefse. Fold den sammen og nyt umiddelbart!
Instagram

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Pinterest

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Facebook

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

Stikkord

Én kommentar

  1. Aud Eliassen-Paulsen

    Alt ser veldig godt ut , må prøve først

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*