
Scones er utrolig enkelt å lage og kan varieres i det uendelig. Man kan enten lage de søte, søtet av sjokolade , frukt, bær eller nøtter, til kaffen, eller man kan lage en grov eller fin variant som passer fint som et alternativ til brød. Siden man ikke bruker gjær når man lager scones så slipper man også å tenke på å heve deigen, og man kan ha ferdigstekte scones på 20-35 minutter.
Denne gangen har jeg laget grove scones av speltmel. Oppskriften gir åtte passe store scones, og ble spist med hjemmelaget rørt rips som jeg hadde med meg fra Nord-Norge etter årets juleferie.

På bloggen finnes det allerede flere andre gode oppskrifter på scones, noen søte som passer til kaffen og andre som passer bedre til frokost. Du finner de her.
Håper sconesene smaker!