Grove scones med eple, nøtter og tranebær

Lages på: 25 minutter Nivå: Enkel
Grove scones med eple, nøtter og tranebær

Av og til når jeg baker eller lager mat så blir jeg så fornøyd med resultatet at jeg ønsker å dele opplevelsen med både venner og kollegaer, og det var akkurat så fornøyd jeg ble da jeg laget grove scones med eple, nøtter og tranebær. Jeg har jo så klart bloggen min som jeg bruker til å deler de gode matopplevelsene med leserne, men det er noe spesielt med å fysisk dele mat-øyeblikk med andre.

Dette er en oppskrift på luftige og utrolig gode grove scones med eple, nøtter og tranebær. Oppskriften gir totalt 8 scones, men jeg kan love deg at de fikk bein å gå på!

Håper det smaker!

Scones med eple, nøtter og tranebær

4 fra 6 vurderinger
Type rett: SconesNivå: Enkel
Porsjoner

8

scones
Tilberedning

10

minutter
Koketid

15

minutter
Totalt

25

minutter
Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • 3,5 dl 3,5 fullkornshvetemel

  • 1,5 dl 1,5 hvetemel

  • 3 ts 3 bakepulver

  • 1/2 ts 1/2 salt

  • 1/2 ts 1/2 natron

  • 1 ts 1 vaniljesukker

  • 2,5 dl 2,5 skummet kulturmelk

  • 1 dl 1 sukker eller sukrin+

  • 60 gram 60 smør

  • 1 stk 1 eple

  • 50 gram 50 nøtter

  • 25 gram 25 tranebær og aprikos

Fremgangsmåte

  • Bland sammen mel, bakepulver, salt, natron, sukker/sukrin og vaniljesukker i en bolle. Om du velger sukrin eller sukker er opp til deg, men selv brukte jeg sukrin+.
  • Kna inn biter av smør. Fortsett å kna til at smøret er godt blandet med melet.
  • Bland inn hakkede nøtter, bær og eple oppskåret i små terninger. Jeg valgte å bruke en blanding av valnøtter og mandler.
  • Tilsett skummet kulturmelk, og bruk hendene til å jobbe det raskt sammen til en deig. Deigen skal være klissete, og her er det viktig at deigen ikke jobbes for mye med.
  • Del sconesdeigen i to emner/biter som du trykker til ca 3 cm tykke runde leiver på et bakepapir. Siden deigen er klissete kan det være litt utfordrende, men bruk eventuelt en skje til å hjelpe deg.
  • Bruk en kniv til å dele hvert emne i 4 biter. Ha gjerne litt mel på kniven for å unngå at deigen klistrer seg fast. Du skal totalt sitte igjen med 8 biter, altså 4 biter per emne.
  • Stekes på 220 grader i ca 15 minutter, midt i ovnen. Avkjøles på rist.

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

Stikkord

2 Kommentarer

  1. Tusen takk! Disse er de beste sconesane vi nokon gong har smakt 🙂
    * Flott UI design på din webside også.

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*