Hjemmelaget tomatsuppe med egg

Lages på: 25 minutter Nivå: Enkel
Hjemmelaget tomatsuppe

I dag har laget noe jeg tror dere alle har et forhold til, nemlig tomatsuppe med egg. Da snakker jeg ikke om posevarianten, men en hjemmelaget utgave som gjør de få minuttene ekstra det tar å lage den fra bunnen av verdt det.

Tomatsuppen er også naturlig vegetarvennlig, men det kan være verdt å ta en titt på ingredienslisten til grønnsaksbuljongen for å være på den sikre siden

Suppen serverte jeg sammen med kokte egg og nystekte rundstykker, en kjapp middag på under halvtimen som mettet godt. Hjemmelaget tomatsuppe kan også serveres som en forrett eller som tilbehør til eksempelvis pannekaker.

Håper oppskriften faller i smak!

Tomatsuppe med egg

0 fra 0 vurderinger
Type rett: MiddagNivå: Enkel
Porsjoner

4

porsjoner
Tilberedning

10

minutter
Koketid

15

minutter
Totalt

25

minutter
Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • 1/2 stk 1/2 gul løk

  • 2 fedd 2 hvitløk

  • 1/2 stk 1/2 rød chili

  • Olivenolje

  • 2 ss 2 tomatpurè

  • 800 gram 800 hermetiske tomater

  • 7 dl 7 grønnsakskraft

  • 1/2 ss 1/2 sukker

  • 1/2 potte 1/2 basilikum

  • 1/2 ts 1/2 salt

  • 1/4 ts 1/4 pepper

  • 4 stk 4 egg

Fremgangsmåte

  • Start med å koke egg i 10 minutter. Avkjøl eggene i kaldt vann og skrell dem.
  • Mens eggene koker går du i gang med suppen. Rens løken, del chilien i to og fjern alle frøene som ligger på langs inni.
  • Kutt opp løk og chili. Om bitene ikke blir så alt for små så har det ingenting å si, siden alt skal jevnes ut med ved hjelp av blender eller stavmikser til slutt.
  • Surr løk og chili i olivenolje i 4-5 minutter på medium til lav varme. Løken skal ikke bli brun, men bli blank og myk.
  • Jeg anbefaler å bruke en skikkelig god olivenolje når man først skal bruke olivenolje i mat. Det er stor forskjell på de billige merkene og de med litt kvalitet.
  • Lag en lite hull i midten av kasserollen eller gryten slik at bunnen blir bar, og ha oppi et par spiseskjeer tomtatpure. La tomatpuréen frese et minutt eller to.
  • TIlsett hermetiske tomater, grønnsakskraft (vann + buljongterning eller grønnsaksfond) og sukker. La koke videre i 5-10 minutter.
  • Ta kokekaret av platen og hell suppen over i en blender (eller bruk en stavmikser). Tilsett fersk basilikum og kjør sammen suppen til at du har fått en helt jevn og klumpefri konsistens på suppen.
  • Ha suppen tilbake i kasserollen. Smak til med salt og pepper.

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

Stikkord

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*