Jordbærsalat med pære

Lages på: 15 minutter Nivå: Enkel
Jordbærsalat med pære

Særlig nå om sommeren synes jeg friske og fruktige salater er ekstra fristende. Jordbærsalat med pære er et godt eksempel på en enkel og smakfull salat jeg gjerne serverer til både fugl, fisk eller grillmat.

Tidligere har jeg ofte brukt mango, avokado og ananas i slike salater. Denne sommeren har jeg derimot hatt mer fokus på kortreiste og sesongbaserte råvarer. Akkurat nå er de norske jordbærene på sitt aller beste, og da er det lite som slår dem. Da er det liten grunn til å gå for mango som har blitt fraktet halve jordkloden.

Jeg bruker ofte eple i fruktsalater, men denne gangen kom jeg over noen ekstra saftige og gode pærer i butikken. De var riktignok ikke norske, men jeg fikk i hvert fall brukt kortreist agurk, vårløk og mynte – sistnevnte plukket rett fra egen balkong. 🌿 Har du ikke pære kan du bruke eple i denne oppskriften.

Håper du fikk lyst til å teste ut denne jordbærsalaten med pære. Og skulle ikke smaken være helt din greie, finner du flere friske salater her på bloggen – som:

Banner - Enkle middager hele uken

Jordbærsalat med pære

5.0 fra 2 vurderinger
Type rett: TilbehørNivå: Enkel
Porsjoner
+

4

porsjoner
Tilberedning

15

minutter
Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • 1/2 kurv jordbær

  • 1/2 agurk

  • 1/2 rød chili

  • 1 pære (eller eple)

  • 1 lime

  • 3 cm frisk ingefær

  • 3 vårløk

  • Frisk mynte

Fremgangsmåte

  • Fjern hamsen fra jordbærene og skjær dem i fire. Del agurken i fire på langs, og skjær den så i biter. Skjær chilien i to, skrap bort frøene og finhakk den. Ha jordbær, agurk og chili i en bolle.
  • Del pæren i to. Skjær bort kjernehuset og skjær pæren i tynne skiver. Bruk gjerne en mandolin om du har (bruk fingerbeskytteren). Ha skivene over i bollen med resten og skvis over saften fra limen. Syren i limesaften vil forhindre at pæren blir misfarget.
  • Skrell og riv ingefæren fint på et råkostjern. Skjær vårløken i tynne skiver og plukk blader av frisk mynte. Ha dette over i bollen og vend salaten forsiktig sammen.
  • La salaten stå kjølig frem til servering.
Instagram

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Pinterest

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Facebook

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

3 Kommentarer

  1. Kirsten Whist

    Fine oppskrifter- lette å jobbe med – gode smaket

  2. Kirsten Whist

    Veldig bra og oversiktlige

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*