I vinter har jeg fått testet den kypriotisk ferskosten halloumi en god del. Når man steker den får den en sprø og deilig skorpe på utsiden, samtidig som den er myk inni. Den er blant annet god i burger (se halloumiburger), mens den denne gang inngår i en kremet gulrotsuppe.
Halloumien er proteinalibiet i suppen, og du må gjerne tilsette en liten boks kikerter eller linser hvis du vil ha en enda mer mettende suppe. Tilsett de i så fall etter at du har kjørt suppen i blenderen.
Om du ikke lot deg overbevise så anbefaler jeg å sjekke ut disse tre suppene; gulrotsuppe med torsk, gresskarsuppe og tom kha gai.
Server gulrotsuppen med nystekt halloumi og et dryss av oppskåret vårløk og gresskarkjerner. Nyt den med nystekt brød eller rundstykker ved siden av.
Kremet gulrotsuppe med halloumi
- 14. mars 2019
- 4 porsjoner
- 25 min
- Skriv ut

Ingredienser
- 1/2 gul løk
- 2 fedd hvitløk
- 1/2 rød chili
- 1 ss ingefær
- 5 gulrøtter
- 2,5 dl kokosmelk
- 5 dl grønnsaksbuljong
- 1 lime
- Salt og pepper
- Garnityr
- 150 gram halloumi
- 3-4 vårløk
- Gresskarkjerner
- Tilbehør
- Rundstykker
Slik gjør du det
- Steg 1
- Skjær løk, chili og ingefær i smått. Løken renses, fjern gjerne frøene fra chilien og skrap bort skallet på ingefæret med en skje. Surres i olivenolje i noen minutter til løken begynner å bli myk.
- Steg 2
- Skrell og kutt opp gulrøttene i mindre terninger. Ha de i kasserollen med resten og surr videre i et par minutter.
- Steg 3
- Tilsett kokosmelk og grønnsaksbuljong og kok i cirka 10 minutter.
- Steg 4
- Ha suppen over i en blender og kjør den sammen til en jevn og klumpefri suppe.
- Steg 5
- Hell suppen tilbake i kasserollen, kok opp. Skvis over lime og smak til med salt og pepper.
- Steg 6
- Kutt halloumien opp i skiver. Stek osteskivene på høy varme i litt olje, ett minutt eller to på hver side, til de har fått en gyllen farge.
Håper det smaker!