
Som barn syntes jeg kanskje mange av de tradisjonelle matrettene var litt kjedelige og trauste. I voksen alder er det nettopp disse rettene jeg lengter tilbake til. De har gjerne blitt laget gjennom generasjoner, og hver eneste munnfull bringer frem minner fra barndommen. Lettsaltet torsk med gulrotstuing og bacon er en av disse rettene. Hjemme kalte vi den bare «salt torsk», selv om mange også kjenner den som sprengt torsk.
Når jeg spiser denne retten, tenker jeg ofte på farfar. Han kom gjerne syklende ned til oss med fersk fisk, iført den velbrukte blå kjeledressen. Jeg ser fortsatt for meg sykkelen på gårdstunet og husker følelsen av å komme hjem fra skolen til ferdig middag på bordet. Det er slike minner som gjør at denne retten betyr litt ekstra for meg.
Salting av torsk
Du kan gjerne kjøpe ferdigsaltet torsk, men jeg foretrekker å salte fisken selv. Da har jeg full kontroll på hvor salt den blir, samtidig som jeg synes konsistensen blir bedre. Jeg salter som regel torsken kvelden i forveien, men du kan også gjøre det samme morgen hvis fisken skal serveres til middag. Hvor lenge den bør ligge i salt avhenger av hvor tykke stykkene er og hvor salt du ønsker fisken, men 8–10 timer er en fin pekepinn.
Å salte torsk er heldigvis veldig enkelt. Strø et lag grovt salt i en form eller et annet passende kar, legg i fisken og dekk den med mer salt. Har du flere lag med fisk, bør du strø litt salt mellom hvert lag. Sett fisken kjølig til den er passe saltet.
Har du vokst opp med salt torsk, håper jeg denne oppskriften vekker noen gode minner. Og hvis du ikke har laget den før, håper jeg du får lyst til å prøve en ekte klassiker.
Glad i tradisjonsretter? Da tror jeg også du vil like disse oppskriftene:





Vil gjerne abonnere på denne bloggen .
Mvh
Øystein