Italiensk pizza med spekeskinke

Lages på: 3 timer Nivå: Enkel
Pizza parma

Man behøver ikke gjøre alt så fancy hver gang, for av og til er det enkle det aller beste. I dag deler jeg en oppskrift på italiensk pizza med spekeskinke. Pizzabunnen er laget med en meltype som heter tipo 0, som er et ekstra finmalt  hvetemel. Dette er spesielt godt egnet når man skal lage italienske pizzavarianter. Jeg har ikke lagt til en egen oppskrift på pizzasausen i denne oppskriften, så det er litt opp til deg om du vil kjøpe en ferdigvariant eller lage den selv. Om du vil lage den selv kan jeg derimot anbefale Det glade kjøkkens pizzasaus eller en sterk pizzasaus, som passer godt til denne  italienske pizzaen.

På jakt etter litt mer pizza-inspirasjon? Du finner alle pizzaoppskriftene mine på denne siden, eller sjekk noen av disse:

Håper denne oppskriften på italiensk pizza faller i smak!

Banner - Mat du blir glad av

Pizza med spekeskinke

5 fra 2 vurderinger
Type rett: MiddagNivå: Enkel
Antall

2

pizzaer
Tilberedning + heving

2

timer 

45

minutter
Steketid

8

minutter
Totalt

3

timer 
Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • Pizzabunn
  • 5,5 dl 5,5 tipo 0 mel

  • 1/3 pose 1/3 tørrgjær

  • 1/4 ts 1/4 salt

  • 2,5 dl 2,5 vann

  • Fyll
  • 4 ss 4 pizzasaus

  • 150 gram 150 mozzarella

  • 12 skiver 12 spekeskinke

  • Fersk basilikum

Fremgangsmåte

  • Lag pizzadeigen. Ha det tørre i en bakstbolle og tilsett kaldt eller lunkent (max 20 grader) vann. Bruk gjerne en kjøkkenmaskin med påmontert eltekrok når du elter deigen, da blir ofte resultatet aller best. Elt deigen i cirka 15-20 minutter, til du får en god og smidig deig.
  • Heving. Legg et lokk eller plast på bollen, og la deigen heve et lunt sted i 1,5 – 2 timer.
  • Det er opp til deg om du vil bruke en ferdigkjøpt pizzasaus eller om du vil lage den selv. Lager du den selv kan jeg anbefale Det glade kjøkkens pizzasaus eller en sterk pizzasaus.
  • Gjør klar ovnen. Skru ovnen på 275-300 grader, vanlig over- og undervarme, 30 minutter før du går i gang med å bake ut bunnen. Sett gjerne en pizzastein/-stål inn i ovnen om du har, slik at den blir glovarm til til pizzaen skal inn.
  • Bak ut. Ha pizzadeigen over på et god melet underlag. Dra deigen utover til et slags kvadrat og brett hjørnene inn mot midten. Gjenta prosessen et par ganger og strø på med mer mel ved behov. Del deigen i to like store deler, og trykk hvert emne lett utover til flate bunner (eller bruk et kjevle).
  • Stek pizzaen. Fordel pizzasaus, mozzarella og spekeskinke utover pizzabunnene. La pizzaen hvile noen minutter. Stek pizzaene 8-10 minutter i ovnen, til du ser at osten begynner å bli gyllen. Steketiden vil variere fra ovn til ovn. Ha fersk basilikum over den nystekte pizzaen, og nyt umiddelbart. Vel bekomme!

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

Stikkord

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*