
Surdeigsbrød har fått en ny renessanse hos oss i sommer, og aldri før har jeg følt at jeg har behersket surdeigsbaksten like godt som nå. Sist ut er et fantastisk godt surdeigsbrød av rug og hvete. Dette brødet er så godt mens det er nystekt, at jeg bare pleier å spise det med litt smør på.
Jeg må innrømme at det er ikke helt tilfeldig at jeg har bakt så mye surdeigsbrød i sommer. For en tid tilbake tok nemlig kjøkkenmaskinen kvelden, og siden jeg er motstander av butikkbrød, så var det bare å terpe på teknikker innenfor surdeigsbakst. Heldigvis lages det surdeigspizza hos oss rett som det er, og jeg har derfor en flere år gammel surdeigsstarter som allerede stod klar for nye utfordringer.
Tidligere surdeigsoppskrifter fra bloggen:
Du finner som nevnt flere oppskrifter med surdeig på bloggen. Til forskjell fra mange av de andre oppskriftene tok jeg meg denne gangen tid til å strekke å brette deigen i flere omganger før jeg satte deigen i kjøleskapet. Dette gjør at du får et svært godt glutennettverk, og den får tid til å utvikle mye god smak. Et annet godt tips jeg har tatt til meg er å la deigen stå en liten halvtime før du tilsetter saltet. Dette vil fremskynde nedbrytingen av stivelse og omdanne protein til gluten i deigen. Denne prosessen kalles autolyse. Gode tips og inspirasjon har jeg blant annet plukket opp hos flinke Skillebekk surdeig.
