Torsk og chorizo er en fantastisk god kombinasjon, og minner meg på at jeg egentlig spiser alt for sjelden torsk. Surr biter av chorizo med litt sitron, hvitløk, noen urter og noe annet spennende du finner i kjøleskapet, og du har laget et kjapt og deilig tilbehør til fisken. Selv om jeg ikke hadde annet tilbehør så er det også utrolig godt med pastinakkpuré til torsk. Oppskriften på potet- og pastinakkpuré finner du i dette innlegget.
Torsk med chorizosalat
- 29. november 2016
- 4 porsjoner
- 20 min
- Skriv ut

Ingredienser
- 500 gram torsk
- Salt og pepper
- 1/2 sitron
- 75 gram chorizo
- 150 gram sukkererter
- 3 fedd hvitløk
- 1/2 sitron
- 1-2 ss fersk persille
- 1 neve spinat
- Salt og pepper
- Olivenolje
Slik gjør du det
- Steg 1
- Sett ovnen på 200 grader
- Steg 2
- Legg fisken i en ildfastform, krydre den med salt og pepper, og ha en liten skvis sitronsaft over det hele. Sett torsken inn midt i ovnen, i ca 12-15 minutter, når ovnen er forvarmet.
- Steg 3
- Mens torsken får sine minutter i ovnen skjærer du chorizoen i små terninger. Rens og finhakk 3 små fedd med hvitløk, og skyll og skråskjær sukkerertene i to.
- Steg 4
- Når torsken nærmer seg ferdigstekt steker du hvitløk og chorizo kjapt i litt olivenolje. Tilsett så sukkererter, finhakket persille og saften av en halv sitron. Jeg liker at det fortsatt er sprett i sukkerertene, så la de surre i cirka ett minutt før du tilsetter en neve med spinat. Bland godt frem til du ser at spinaten begynner å falle sammen. Krydre så med salt og pepper.
- Steg 5
- Server torsk og chorizosalat, gjerne på en liten seng av pastinakkpuré eller potetmos. Håper det smaker!