Torsk med nøttelokk og blomkålmos

Lages på: 30 minutter Nivå: Enkel
Torsk med nøttelokk og blomkålmos

Hos oss spiser vi som regel fisk alt fra 1 til 3 ganger i uken, og når vi spiser fisk så ender vi ofte opp med laks. Jeg kan med andre ord absolutt bli flinkere til å spise hvit fisk. Derfor forsøker jeg de gangene vi spiser torsk eller annen hvit fisk å gjøre den litt ekstra spennende, og på bloggen kan du blant annet finne oppskrifter som gulrotsuppe med torsk, kokos, lime og chili, torsketaco med mangosalsa(alt for lenge siden sist jeg laget), torsk i karri og pasta carbonara med torsk og chorizo (overraskende godt).

I dag deler jeg en ny torskeoppskrift med dere lesere, nemlig torsk nøttelokk og blomkålmos.  En kanskje litt mer ordinær torskerett enn de tidligere nevnte eksemplene, men nøttelokket er med på å heve denne retten betraktelig. Håper oppskriften faller i smak!

Torsk med nøttelokk og blomkålmos

0 fra 0 vurderinger
Type rett: MiddagNivå: Enkel
Porsjoner

4

porsjoner
Tilberedning

15

minutter
Steketid

15

minutter
Totalt

30

minutter
Kokemodus

Unngå at skjermen skrur seg av mens du lager mat

Ingredienser

  • Torsk med nøttelokk
  • 600 gram 600 torsk

  • Salt og pepper

  • 35 gram 35 mandler og cashewnøtter

  • Olivenolje

  • 3 ss 3 sitronsaft

  • 1 ss 1 fersk bladpersille

  • Blomkålmos
  • 1 stk 1 blomkål

  • 1 stk 1 brokkoli

  • 1 ss 1 smør

  • 1 dl 1 melk

  • Salt og pepper

Fremgangsmåte

  • Sett ovnen på 200 grader, vanlig over- og undervarme.
  • Vask og kutt opp blomkål og brokkoli i små buketter. Kokes i lettsaltet vann i ca 15 minutter, til de er møre.
  • Legg torsken i serveringsstykker i en smurt ildfastform. Krydre filetene godt med salt og pepper.
  • Ha mandler, fersk persille, olivenolje og sitronsaft i en matmølle (hakkefunksjonen til en stavmikser) og kjør sammen i noen sekunder til at du har en litt grov masse. Du kan også hakke mandler og persille for hånd og blande inn olivenoljen og sitronsaften selv. Fordel massen utover fiskestykkene.
  • Sett torsken i ovnen og la steke i ca 12-15 minutter.
  • Hell kokevannet av ferdigkokt brokkoli og blomkål. Tilsett en liten skvett melk og smør, og lag en jevn puré eller mos ved hjelp av en stavmikser eller rotmoser. Smak det frem med salt og pepper.

Har du testet oppskriften?

Del innlegget ditt på Instagram med #detgladekjøkken

Liker du oppskriften?

Følg @detgladekjokken på Pinterest

Har du testet oppskriften?

Følg Det glade kjøkken på Facebook

Gi en tilbakemelding

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

*