Nå på nyåret er ukemenyene mer populære enn noen gang, og det er tydelig at mange ønsker å spise mer sunt og fargerikt på nyåret. I tillegg er jo planlegging av matuken en fin måte å spare tid og penger på, og ikke minst la familien være med å bestemme middagen de neste dagene.
Det er bestandig vanskelig å velge bare én favoritt, og i denne ukemenyen tror jeg kanskje at oppskriftene på one pot kremet suppe, panert sei med mangosalat og kremet storfegryte er blant mine favoritter.
Som vanlig forsøker jeg alltid å få til en fin variasjon av ulike typer retter, både med kjøtt fisk og kjøttfritt, og denne ukemenyen er ikke noe unntak.
Blir du inspirert av ukemenyer? I kokeboken min, Mat du blir glad av, har jeg satt sammen flere varierte ukemenyer som jeg håper kan være til glede for mange. I boken er det særlig de kjappe hverdagsmiddagene som har fått fokus, og nesten alle oppskriftene kan lages på under halvtimen. Du kan lese mer om boken og kjøpe den på nett både hos Frisk Forlag, Ark, Norli mm, og i de fleste fysiske bokhandlere.
Håper det inspirerer!
Mandag: “One pot” kremet suppe med svin
Tirsdag: Soyaglasert laks
Onsdag: Kylling i rød karri og pasta
Torsdag: Panert småsei med mangosalat
Fredag: Pizza med marinerte biffstrimler
Lørdag: Falafel med tahinidressing
Søndag: Kremet storfegryte
Ukens gjærbakst: Halvgrove baguetter med havre
Ukens pålegg: Allsidig kyllingsalat